![]() |
Freefarm | |
Hem
Kontakta oss |
Varför har dom 10 000 höns?
Har du någon gång funderat över varför hönserierna har så väldigt många höns? Jag tänkte ge min förklaring till detta märkliga fenomen. Antag att du själv skulle ha en egen höna. Antag vidare att du, precis som jag, är konsult och jobbar för den vanligt förekommande konsulttaxan 600 kronor per timma. Frågan är, hur lång tid per dag kan du ägna åt att sköta om din höna? Vad är det för sysslor som man skulle kunna tänkas behöva göra om man hade en egen höna? Ja, kanske släppa ut och in hönan från ett litet hönshus ut i hönsgården, pyssla om hönan lite granna och kolla så att hon är frisk och mår bra, ge hönan mat och vatten, byta halm, och så förstås plocka upp ägget från redet. Det är lite pyssel, hur lång tid kan det ta? Tio minuter kanske? Nåväl, vad kostar då ett ägg? I handeln kostar ägg ungefär 30 kr/kg, men i producentledet kostar ägg 10 kr/kg, dvs en bonde får 10 kronor för ett kg ägg. Det går 18 ägg på ett kg, alltså kostar ett enda ägg 10/18=55 öre. Men så äter ju hönan lite mat också, ungefär 120 gram foder per dag. Ett kg vettigt värphönsfoder (det kan du räkna ut med Opti-kuckeliku) kostar ungefär 1 krona och 50 öre per kg foder. Alltså äter hönan mat för 0.120 kg * 150 öre = 18 öre per dag. Äggets värde minus foderkostnaden blir alltså 55-18 = 37 öre. Nu kommer den viktiga frågan; Om du har en timtaxa på 600 kronor i timman, hur lång arbetstid motsvarar 37 öre? Ja, 1 timma = 60 minuter * 60 sekunder = 3600 sekunder. Taxan per sekund är 600 kronor / 3600 sekunder = 17 öre / sekund. Alltså en sekunds arbete och du har förbrukat 17 öre. Två sekunder och du har förbrukat 34 öre, två tiondelar till och du är uppe i 37 öre. Alltså du kan bara arbeta med hönan i 2.2 sekunder. Hum, här har vi ett problem! Att sköta om hönan tar 10 minuter per dag, men du får bara 2.2 sekunder på dig att göra det. Vad hinner man på 2.2 sekunder? Sätta på sig den ena stöveln innan man går ut till hönan. Sen är det allt det andra arbetet kvar... Är det lättare eller svårare att sköta om en höna på 2.2 sekunder per dag än att åka till månen? Från att USA bestämde sig för att åka till månen till dess dom gjorde det gick det 10 år. Jordbruk har vi hållit på och försökt förstå i 6000 år. Jordbruk är jordbruk, inte något så simpelt som rocket science. Hur som helst, vi måste effektivisera. Och det rejält. Från tio minuter, dvs 10*60=600 sekunder till 2.2 sekunder. Vi måste bli 273 gånger så effektiva. Om du effektiviserar en vanlig 8-timmars arbetsdag 273 gånger har klarat av allt jobbet på mindre än 2 minuter. En agronomexamen skulle ta en vecka att läsa in, och inte fem år. Så vad gör man? Att rationalisera arbetet genom att bara använda en stövel låter inte som en bra ide. Den vägen jordbruket har valt är att sköta om fler höns på samma tid. Om du ändå öppnar dörren till hönshuset spelar det ingen roll om det är en eller två hönor som går ut. Fyller du på mat så spelar det kanske inte så stor roll om det är ett eller två hekto i din skopa. En vanlig arbetsdag är 8 timmar lång, dvs 8*60*60=28800 sekunder. Har du 2.2 sekunder på dig att sköta om en höna hinner du sköta om 28800/2.2 = 13090 höns, dvs ungefär 10000 höns. Det är därför dom har så många hönor. I alla fall är det så jag skulle vilja förklara det.
|